Zo života

Starnúť sa dá aj do krásy – čo na to seniori?

Každý vek má svoje čaro

Sme generácia, ktorá sa dožíva vysokého veku. Oveľa viac, najmä ženy, ale dnes už nie sú výnimkou ani muži, sa zaoberajú svojim vzhľadom. Mnohí si pomáhajú estetickou medicínou. Ibaže aj tu platí povestné všetko s mierou.

U jedného platí to a u druhého zas ono. Starneme rôzne. Každého robí výnimočným niečo iné. Genetická predispozícia, klimatické podmienky, v ktorých žije. A tiež, ako žije, pozitívny alebo negatívny postoj k životu, či fajčí alebo sa rád vystavuje slniečku.

Seniori musia byť predovšetkým spokojní sami so sebou

Spokojný človek je prirodzene pekný. Najväčšia chyba je, ak sa chceme podobať na niekoho iného alebo chceme uberať roky. Nezabúdajme, každý vek má svoje čaro. V zásade nie som proti estetickej medicíne, ale nie za každú cenu. Dôležité je, aby sme aj po využití takýchto služieb ostali sami sebou.

Starnime krásne a prirodzene

Starnutie by malo byť dôstojné. Stretla som sa s názorom, že nám pomôžu tri P.

P – príbuzní

P – priatelia

P – pohoda

Tým si dokážeme udržiavať v pohode nielen tvár, telo, ale aj svoj mozog, to potvrdí každý skúsený lekár i psychológ. Skúste sa na chvíľu zastaviť, prehodnotiť vaše príbuzenské, priateľské vzťahy a ich vplyv na vašu pohodu. Platia 3 P aj u vás?

Ako získať štátnu účelovú dotáciu na dovolenku

Čítaj tu

Láska a priateľstvo predlžujú život

Hovorí sa, že akýkoľvek láskyplný vzťah predlžuje život. Veľa odborníkov sa domnieva, že pod láskou si nemusíme predstaviť iba lásku medzi partnermi. Láskou možno označiť aj stav, kedy tak trochu zabudneme na čas, venujeme sa tomu, čo nás baví: pracujeme na záhradke, športujeme, maľujeme, píšeme príbehy či vytvárame rôzne dekorácie a ozdoby. Mnohé z nich nám môžu urobiť radosť dvakrát, keď ich vytvárame, a keď ich s láskou niekomu darujeme. Každá takáto činnosť nás napĺňa a je činnosťou z lásky.

seniori
Starnutie je prirodzený proces, nebráňme sa mu

„Rozhovory nad vodou“

Dnes už nie je výnimkou, že sa seniori pravidelne stretávajú. Príležitosť sa vždy nájde, ak ľudia o to stoja. Podelia sa o svoje zážitky, pocity. Vypočujú toho, kto to najviac potrebuje. Jednu zaujímavú skupinu som s ich dovolením navštívila aj ja.  „Rozhovory nad vodou“ , tak si hovoria. Téma dôstojného starnutia ma obohatila. Pozornosť zameriam na pár zaujímavých myšlienok, ktoré som si zo stretnutia odniesla. Verím, že oslovia aj vás.

 

Ako si jednoducho vybaviť kúpele

Čítaj tu

Nie všetci starneme rovnako

Mám dojem, že táto skupina je akousi výnimkou. Cítila som tam spolupatričnosť, pohodu, toleranciu a vzájomnú úctu. Hoci rozdielny a predsa pozitívny postoj k sebe samému i k svojim priateľom.

Martuška, 92 ročná s úsmevom na tvári hovorí: „Ja už žijem dlho, preto aj dlho starnem.“  Zároveň dodala: „Verím, že aj dôstojne, čas sa nedá zastaviť.“  A ja pridávam, že múdry človek sa snaží vyťažiť zo svojej situácie, čo najviac.

Peter, 75 ročný sa prirovnáva k svojej „bugatke“: „Ani tá už neťahá do kopca. Tak čo by som chcel ja.“

Veronika, 69 ročná hovorí: „Snažím sa, aby som bola upravená, z času na čas si kúpim niečo nové. Nie je nič horšie, ak sa človek zasekne v určitej dobe a potom vetrá skrine.“ Vtedy som si spomenula, že som veru nie dávno stretla svoje rovesníčky, vychystali sa na kúpalisko v šatách, ktoré boli „IN“ pre štyridsiatimi rokmi. Verte, že vyvolávali úsmev na tvári, nielen na mojej.

Katka, 75 ročná hovorí, že sa snaží kontaktovať priateľov, ktorí sa uzavreli doma: „Volám im, urobím malý nákup, ak sú chorí niečo uvarím, upečiem.“ Aj dnes na stretnutie priniesla moravské koláče. Je úžasne štedrá a láskavá.

Július, 73 ročný hovorí, že oni s manželkou často vyhľadávajú spoločnosť ľudí, najmä mladých ľudí. Stretávajú ich na rôznych akciách, ktoré organizuje mesto. Július je naozaj priateľský, nielen že rád rozpráva, ale dokáže aj pozorne počúvať.

 

Čo zdražie a čo zlacnie v roku 2020?

Čítaj tu

Milá spoločnosť, krásni a spokojní seniori. Na záver sa mi ponúka myšlienka: „Vtedy keď už nedokážeme zmeniť situáciu, stojíme pred výzvou zmeniť sami seba.“ Viktor Frankl. Táto myšlienka by pokojne mohla byť ich mottom. Starnú krásne a prirodzene.

Text: Anna Čunderlíková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button