Liečba stravouReceptár

Vápnik spoľahlivo ochráni vaše kosti

Mliečne výrobky nie sú jeho jediným zdrojom

Strava bohatá na vápnik je prvým krokom k posilneniu kostí a zubov. Človek potrebuje približne jeden gram kalcia denne na to, aby si zachoval zdravý a silný pohybový aparát. Jeho dostatočná vstrebateľnosť je však podmienená prítomnosťou vitamínu D3 a K2 v organizme. Konzumujte ich spolu a výsledkom budú pevné kosti ako za mladých čias.

Tri inšpirujúce cesty za zdrojom vápnika

Zaradiť potraviny bohaté na vápnik do každodennej stravy, nemusí byť vôbec náročné ani zdĺhavé.

Mak

Spomínate si na makové šúľance, perky s makom či makové koláče? Mak sa rokmi postupne vytratil z našej kuchyne. V minulosti bol však riadnou súčasťou našich pokrmov a naši predkovia dobre poznali jeho výživovú hodnotu. Mak je považovaný za jeden z najbohatších zdrojov vápnika, horčíka a železa vôbec. Vďaka čomu bol menovaný za top potravinu v prevencii proti osteoporóze.

Mak sa neodporúča jesť častejšie ako dvakrát do týždňa. Dôležitým pravidlom je konzumovať len čerstvo zomletý mak. Vďaka vysokému podielu olejov citlivých na svetlo, začne mak do 24 hodín od pomletia oxidovať a stáva sa pre telo toxickým. Pochúťky zo surového maku pokojne zamrazte, uchováte tak jeho čerstvosť. Pečený či varený mak si zachováva všetky nutričné hodnoty vrátane vápnika.

Obsah vápniku: 1200mg / 100g maku

Makové raňajkové guľôčky namiesto tabletky

Potrebujeme: 1 šálku čerstvo zomletého maku,  1/2 šálky zomletých orechov, 1/3 šálky sušených sliviek či hrozienok, 3 polievkové lyžice medu, 1 lyžicu kokosového oleja, vodu podľa potreby, kokos na obaľovanie.

Postup: sušené ovocie na noc namočíme a ráno opláchneme. Všetky suroviny rozmixujeme a vytvarujeme guličky, ktoré následne obalíme v kokosovej múčke. Takto pripravené guličky zamrazíme, aby sme predišli oxidácii vzácnych olejov a uchovali všetky zdraviu prospešné látky v čerstvom stave. Už dve takéto guľôčky denne, najlepšie však ráno, vám zabezpečia dostatočný denný príjem vápnika.

Tvaroh

Ďalšou tradičnou potravinou, bohatou predovšetkým na vápnik a bielkoviny, je v našich končinách tvaroh. Chutný mliečny výrobok patrí do skupiny čerstvých syrov a pre svoju chuť je obľúbený v studenej rovnako ako v teplej kuchyni. Mašktníci nedajú dopustiť na tvarohové dezerty a športovci ho vidia ako dokonalý prostriedok na ceste k pevným svalom. Odborníci sa však zhodujú v jednom: dostatočná konzumácia tvarohu posilňuje nielen svaly, ale aj kosti, zuby, nechty a vlasy. Chráni našu tráviacu sústavu, je vhodný pri diétach, nadlho zasýti, je ľahko stráviteľný a navyše chutí.

Obsah vápniku: 120mg / 100g tvarohu

Tvarohová nátierka ako zo školských čias

Tvarohová nátierka
Tvaroh je bohatým zdrojom vápnika

Stačí dobre premiešať 50g tvarohu, maslo, soľ, štipku červenej papriky, cibuľu a rascu a raňajky bohaté na vápnik sú rázom na svete.

Karfiol

Pestrá strava bohatá na zeleninu je zárukou, že vášmu telu nebudú chýbať zdraviu prospešné látky. Vďaka obsahu kalcia je však spomedzi nich na prvom mieste práve karfiol. Okrem vysokého obsahu vitamínu C, už 400g tejto zeleniny obsahuje dennú odporúčanú dávku vápnika. Je nízkokalorický, zasýti a pomáha zachovať silné kosti a zuby.

Vápnik v zelenine
Karfiol obsahuje dostatok vápnika

Karfiolová polievka

Potrebujeme: 1 karfiol, 4 stredné mrkvy, koreňovú zeleninu podľa chuti, čerstvú petržlenovú vňať, lyžicu masla a zeleninový vývar.

Postup: zeleninu pokrájanú na kocky opražíme na masle a zalejeme vývarom. Uvaríme do mäkka a posypeme petržlenovou vňaťou.

Pokiaľ sa obávate nadúvania, pomôžu bylinky ako rasca, cesnak, či petržlenová vňať pridané počas varenia.

Krémová karfiolová polievka so syrom

Zelenina bohatá na vápnik
Krémová karfiolová polievka ako zdroj vápnika

Potrebujeme: 1 menší karfiol, 2 väčšie zemiaky, kurací vývar, 2 strúčiky cesnaku, 1 cibuľu, olej, soľ, mleté čierne korenie a 100g strúhaného syra, najlepšie Grana padano.

Postup: nakrájané zemiaky a karfiol vložíme do hrnca, zalejeme vývarom a varíme. Na panvici rozohrejeme olej a pomaly na ňom opražíme nakrájanú cibuľu a cesnak do sklovita. Pridáme do polievky a varíme do zmäknutia. Nakoniec celú polievku zmixujeme, dochutíme soľou a korením a pridáme nastrúhaný syr.

Text: Alena Kytková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button