Zo života

Tajomstvo úspechu

Úspech sa dostaví v každom veku

Úspech a usilovnosť idú ruka v ruke. My, skôr narodení, s istotou tvrdíme, že úspech v živote nestojí iba na dobrom prospechu v škole. Život sám je úžasná škola. Nech by bol život akokoľvek nepriaznivý, vždy sa nájde niečo, v čom sa dá dosiahnuť úspech. Kým život trvá, trvá i nádej na úspech.

Celý život sme konfrontovaní s vekom. V dvadsiatke máme elán, ale chýbajú nám skúsenosti. Vo veku tridsaťpäť – štyridsať už niečo vieme, bilancujeme, hodnotíme. Zvažujeme pokračovanie v kariére, ženy možno na poslednú chvíľu rešpektujú biologické hodiny. V šesťdesiatke sme skúsení, ale už aj trochu unavení.

Slovensko starne

Do veku 50+ sa postupne dostávajú silné ročníky. Tým sa akosi častejšie, okrem hodnotenia úspechu, objavuje otázka diskriminácie ľudí podľa veku. Môže to byť náhodné, ale žiaľ aj systematicky cielené. Ak by niekomu myšlienka diskriminácie podľa veku napadla, odporúčam nasledovné zamyslenie. Autora nepoznám, ale myšlienka na mňa silne zapôsobila:

„Ak chceš vedieť, čo je šťastie, pozri sa do tváre dieťaťa alebo starenky/starčeka. Pripadne sa pozri do tváre oboch naraz, keď sú spolu. Radosť z prítomnej chvíle, spontánnosť reakcií, komunikácia aj bez slov…“

Láska a vzájomná úcta naprieč generáciami

Čítaj tu

Nie je jednoduché stotožniť sa so svojim vekom. Najskôr sa na dôchodok tešíme, chceme robiť, čo sa nám páči.  A keď ten čas príde, „stuhneme“. Môžem to potvrdiť zo svojej praxe. Kolegyne sa tešili na dôchodok a keď nastal ten čas, neboli s tým vôbec stotožnené. Zabudli, ako tvrdo čakali, kedy „tá staršia“ uvoľní miesto.“

úspech v seniorskom veku
Ak chceš vedieť, čo je šťastie, pozri sa do tváre dieťaťa alebo starenky/starčeka

Žime prítomnosťou

Je to tak. Kým sa človek v 50-tke na dôchodok teší, v 60-tke už dostáva strach z toho, čo ho čaká. Podvedome prichádza silná obava z toho, či si dôchodok užije, či bude zdravý. Výška dôchodku je vypočítaná, zdravie je tiež individuálne, ale čo môžeme urobiť, je náš postoj k životu. Dôležité je pozitívne myslenie, „prehodiť výhybku“ a začať sa venovať tomu, čo nás baví. Nevracať sa k tomu, čo bolo, ale žiť prítomnosťou. Úspech sa dostaví i v tomto veku.

Dotáciu na dovolenku dostane o dvetisíc dôchodcov viac

Čítaj tu

Veľa seniorov nás prekvapilo svojou aktivitou a vynikajúcimi úspechmi v oblasti športu, kreatívneho tvorenia. Môžeme sa s nimi stretnúť na športových súťažiach, na olympiádach pre seniorov, na maratónskom behu, na výstavách obrazov a fotografii. Zaujímavá a zmysluplná je dobrovoľnícka činnosť pre seniorov, pre deti či chorých ľudí. Zorganizovať si svoj poproduktívny život, i v tom je tajomstvo úspechu.

Splňme si svoje sny

Starnutie je jeden z najprirodzenejších procesov prírody, proti prírode sa isť nedá. Je na nás, či toto obdobie využijeme plnohodnotne a radostne. Svoje sny si môžeme plniť v každom veku. A čo je v tomto veku najdôležitejšie? Udržať si samostatnosť a sebestačnosť, i v tom tkvie tajomstvo úspechu.

Seniori milujú sudoku

Čítaj tu

Za svojim snom, za úspechom, kráčajme krôčik po krôčiku. Trpezlivo, nevzdávajme sa. Prepáčte, že mi na záver tejto vážnej témy napadla jedna  úsmevná, ale pravdivá myšlienka:

„Rúbanie dreva je také obľúbené preto, lebo pri tejto činnosti sa okamžité vidí úspech,“ Albert Einstein.

Text: Anna Čunderlíková
Foto: Freepik.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button