Zo života

Treba pozorne čítať, tam to máte napísané…

Diskriminácia dôchodkového veku či len zlý deň kompetentných?

Prispôsobiť sa modernému svetu a v ňom digitálnemu alebo on-line prostrediu, na báze neustále napredujúceho vedecko-technického pokroku, sa môže zdať náročné pre kohokoľvek, seniorov nevynímajúc. Stačí však trochu zhovievavosti, usmernenia a svet bude krajší.

Bez úcty a rešpektu sa nepohneme. Sila úcty, každodennej láskavosti a dobroty je balzamom s blahodarným účinkom. Prospieva rôznym situáciám i medziľudským vzťahom. S ohľadom na zásluhy a múdrosť veku si v uvedenom kontexte pozornosť zaslúži práve kategória seniorov. A to omnoho viac a kedykoľvek, než len v tradične a formálne uctievanom októbri, mesiaci úcty k starším. Takže, v čom je problém?

Samoobslužné novinky

Stratení alebo zahĺbení vo svojich vlastných myšlienkach sa ponáhľate, aby ste stihli lekára, nezmeškali do práce, došli včas na cestopisnú prednášku atď. Vchádzate do modernej výškovej budovy a zrazu sa neviete dostať do výťahu. Pokúšate sa ho privolať. Veď to nie je nič, čo by sa nedalo aj vo vyššom veku zvládnuť, až kým nezistíte, že po opakovanom stláčaní tlačítka to jednoducho „nefunguje“.

Strach sa nás dokáže zmocniť aj v zrelom veku

Čítaj tu

Podľa všetkého, dnes sa už  na to „správne“ poschodie nedá vyviesť hociktorým výťahom. Začnete pátrať. Sledujete ostatných. Ľudia v skupinkách, zväčša mladí, takmer všetci so slúchatkami v ušiach, zjavne zaneprázdnení vlastnými mobilmi, pobehujú od jedného výťahu k druhému a čuduj sa svete, žiaden problém s privolaním toho „správneho“ výťahu nemajú. Je vám jasné, že v systéme presunu v budove, pozostávajúcej z rôznych inštitúcií, roztrúsených na viacerých poschodiach, sa od vašej poslednej návštevy čosi zmenilo. Svoj dotaz o tom, ako to celé funguje, preto logicky prenesiete na sympatickú slečnu v recepcii. Však je tam, aby informovala, usmernila. Náhle a neočakávane vás z vášho emocionálneho chaosu preberie jej nevhodná poznámka: „Treba pozorne čítať, tam to máte napísané“. Nuž, poviete si, mohla si to odpustiť. Nielenže to neznie dobre, ale nie je to ani úctivé a ani zhovievavé.

seniori a moderné technológie
Objasniť ľuďom v zrelom veku fungovanie moderných technológií sa dá s úctou i úsmevom

Kde niet úcty, hrozia nepríjemnosti

Ak sa však nad tou nenáležitou reakciou hlbšie zamyslíme, dozaista existuje príčina, prečo tento sympatický mladý človek reaguje práve takto. Očividne toho ešte veľa o svete nevie. Možno má iba zlý deň. Možno to nie je jej vysnívané zamestnanie. Možno žije v pošramotenom zväzku. Možno je to jej nešťastná povahová črta. Alebo, že by ageizmus (netolerantnosť, diskriminácia dôchodkového veku)? Fenomén, o ktorom počúvame v poslednej dobe čoraz viac a ktorý si iste zaslúži samostatnú kapitolu.

Vnúčatá, silné puto založené na dôvere

Čítaj tu

Nech už je problém v čomkoľvek, tam, kde niet úcty, tam je hrozba nepríjemností a konfliktu. Dozvedáme sa, že povestní úctou k starobe sú Japonci. Ale pretože je to prirodzený ľudský prejav a každý z nás ho od toho druhého očakáva, snažme sa, aby sme ním boli povestní aj my.

Rešpekt značí ľudskosť

Na zrelý vek sa dá pozerať z rôznych uhlov pohľadu, ale predovšetkým z ľudského hľadiska si zaslúži rešpekt. Pri starších dospelých sa nevyžadujú nejaké mimoriadne komunikačné schopnosti. Postačí pokojné jednanie a trpezlivosť. A k tomu úsmev. Ale to zvládajú iba profesionáli. Zvlášť v službách a vôbec, v práci s ľuďmi. Ak si budeme plniť pracovné povinnosti, za ktoré nás mimochodom platia, a ak budeme schopní vnímať svet v pozitívnom duchu, nenarušíme tak zónu komfortu ani sebe a ani iným. A všetci budú spokojní, vysmiatí a vzájomne sa ocenia.

Kríza nastavuje zrkadlo bez rozdielu veku

Čítaj tu

Text: Marika Tomová
Foto: Freepik.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button