Zo života

Deň matiek: Neplač, mami, ľúbime sa

Deň oslavujúci všetky matky tento rok pripadol na 12. máj

Matka je človek, ktorý tu bol s nami od samého počiatku. Najskôr ako chrám pre naše vlastné telo, ako niekto, na kom sme boli v detstve absolútne závislí. Potom ako poradca, vzor, najmúdrejšia osôbka, ktorej sme sa mohli zveriť so všetkými svojimi trápeniami a tajomstvami. A napokon – a zároveň už od samého začiatku – ako človek, ktorého budeme navždy milovať celým svojím srdcom.

Ak na svete jestvuje niečo, čo je absolútne bezpodmienečné a nezištné, je to práve láska matky ku svojmu dieťaťu. Mame nezáleží na tom, koľkokrát pri vás musela prebdieť noc, pretože ste práve mali teploty, či koľko vrások ste jej narobili svojimi drobnými huncútstvami či rebelantstvom. Ľúbiť vás bude stále rovnako. Jej starostlivosť, obetavosť, ale aj istá grácia, s ktorou všetky ťažké chvíle so svojimi ratolesťami znášala, si jednoznačne zaslúžia obdiv. Preto už tradične poznáme každú druhú nedeľu mesiaca máj ako Deň matiek.

 

Deň matiek je celosvetový pojem

V našich končinách sme začali Deň matiek oslavovať až po prelomovom roku 1989. Patrí všetkým ženám, ktoré vo svojom živote počali, porodili a vychovali deti – na kyticu a čokoládu by sme teda nemali zabudnúť nielen v prípade mamy, ale aj pri starých či prastarých matkách. (Keďže nejde o oficiálny štátny sviatok ani spomienkový deň, obchody bývajú počas Dňa matiek otvorené ako zvyčajne.) Každá krajina má pritom vlastné zvyky a tradície, ako si mamy uctiť. V prípade balkánskych krajín je napríklad Deň matiek spojený s MDŽ, inde sa zas oslavuje už vo februári, prípadne – naopak – až v júni. V jednom sa ale všetci zhodneme: Chceme ukázať – a to dokonca ešte o čosi viac, než každý deň prostredníctvom slov a skutkov – ako veľmi nám na našich rodičkách záleží.

Nižší vianočný dôchodok pre ženy

Čítaj tu

Zakladateľka sviatku ho chcela časom sama zrušiť

História symbolického sviatku siaha až do 17. storočia, kedy sa začala mamám preukazovať úcta v podobe návštevného dňa v období pred Veľkou nocou. Menej majetní ľudia z anglického vidieka pracovali v mestách a v tento deň sa zvykli vracať domov, často aj s malým darčekom. Za oficiálne uznanie Dňa matiek však môžeme poďakovať Anne Jarvisovej. O snahu ustanoviť podobný sviatok bojovala už jej matka. Zaujímavé je, že samotná Anna hľadela na sviatok ako na oslavu čistej lásky, a tak keď sa Deň matiek ustálil a obchodné reťazce z neho začali robiť komerčnú záležitosť, pokúsila sa ho zrušiť. Pamätajme teda, že nejde ani tak o darček, ako o prejav náklonnosti, úprimné poďakovanie či vrelú spomienku na niekoho, kto pre náš život tak veľa obetoval.

Deň matiek
List mame: Neplač, mami, ľúbime sa, nehnevaj sa, objímme sa.

Najčastejšie otázky: Štátna účelová dotácia 50 eur na dovolenku pre seniorov

Čítaj tu

Neplač, mami, ľúbime sa, nehnevaj sa, objímme sa

Deň matiek by mal byť dňom, ktorý si užijú plnými dúškami najmä tie, pre ktoré je určený. Po celom Slovensku sa organizuje podujatie Míľa pre mamu, ratolesti kreslia obrázky, píšu básničky a tancujú, aby potešili svoje mamičky, oslavuje sa materstvo a všetko, čo je s ním spojené. Jedným z výtvorov, ktoré vznikli pri tejto príležitosti (keďže najviac vždy poteší taký darček, ktorý je vyrobený a darovaný zo srdca) je toto krásne dielko:

Odpusť mi, maminka, prosím,
keď sa ráno náhliš a ja sa zlostím.
Keď neskoro prichádzaš do práce,
kvôli ránu, keď sa do kože nespracem.
Cestou do škôlky sa motkám,
inokedy ako šaško hopkám.
Keď chystáš dom pre hostí,
a ja vystrájam hlúposti.
Keď potrebujú tvoje oči vidieť harmóniu,
a ja vyrábam pre maličkosť hystériu.
Keď v obchode moje srdce neunesie,
že tú hračku si domov neodnesiem.
Keď ma plač premôže v ľútosti,
lebo to neviem predýchať v tichosti.

Mami,
rastiem, vydrž, prosím!
Pozri, aký vek si nosím!
Učím sa – a to od teba,
chcem byť tvojím šťastím z neba.
Nie čertík, akým ma vidíš,
pozri ináč, mňa uvidíš.
Tvoju lásku vysnívanú,
vymodlenú, vydrankanú.
Neplač, mami,
ľúbime sa,
nehnevaj sa, objímme sa.
Takto spolu všetko dáme.

Tri nepravdy o pozostalostných dôchodkoch, ktorým stále veríme

Čítaj tu

Prajeme vám, aby ste Deň matiek oslávili v zdraví, šťastí a duchu tej najčistejšej lásky, aká na svete jestvuje. Zároveň želáme všetkým mamám a starým a prastarým mamám všetko najlepšie k ich krásnemu sviatku, čo najmenej starostí a čo najviac radostí materstva. Ďakujeme im za dar všetkých dobrých ľudí, ktorých darovali tomuto svetu.

Text: Martina Píšová
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button