DôchodokPoradňa

Na zmeny v dôchodkovom systéme sa stále čaká

Ale čas, ktorý potrebujú na schválenie dôležitej pomoci seniorom, sa rýchlo skracuje

September je mesiac, kedy sa má konečne začať rokovať o dôležitých bodoch dôchodkovej reformy, ktorá nadobudne platnosť od januára 2023. Prejednávať a schváliť sa má napríklad zavedenie rodičovského bonusu, zvyšovanie dôchodkov, valorizácia penzií či nový dôchodkový vek. No pripravená však je aj otázka protiinflančnej pomoci dôchodcom, po ktorej seniori volajú už niekoľko mesiacov. Dnes sa však ani na druhý pokus nepodarilo otvoriť schôdzu a rokovania boli presunuté na predposledný septembrový týždeň, kedy bola na pláne situácia seniorov. Vláde teda zostávajú len dva týždne na vyriešenie mnohých otázok, vrátane pomoci dôchodcom.

Bratislava: Dnešné ráno bolo v parlamente rušno. Menšinovej koalícii sa ani na druhý pokus nepodarilo otvoriť riadnu schôdzu, čo nevyhnutie viedlo k odloženiu rokovaní na ďalší najbližší rokovací deň –  budúci utorok. Pri prvom pokuse bolo prezentovaných iba 64 poslancov, pri druhom 71. Na to, aby bol parlament uznášaniaschopný, musí byť prítomných aspoň 76 zákonodarcov. Koalícii chýbali najmä hlasy bývalého partnera SaS, ktorá má k dispozícii 21 hlasov a schôdza sa odložila o týždeň.

Predseda parlamentu Boris Kollár posunul rokovanie na utorok (20. 9.). Ozrejmil, že na poslaneckom grémiu sa dohodli, že ani v piatok (16. 9.) nemá zmysel rokovať.

Ako sa zvýšia dôchodky počas najbližších 5 mesiacov

 Čítaj tu

Protiinflačná pomoc

Slovenskí dôchodcovia ale netrpezlivo čakajú najmä na schválenie protiinflačnej pomoci, pretože s vysokými cenami tovarov a služieb zápasia už od februára a zatiaľ sa nedočkali zásadnej pomoci. V súčasnosti boli vypracované tri alternatívy jednorazového finančného príspevku na zníženie dopadov vysokej dôchodcovskej inflácie. Keďže valorizácia penzií je zo zákona možná vždy iba v januári, do úvahy nepripadá mimoriadna valorizácia dôchodkov. Tento krok by vyžadoval zmenu zákona, avšak pre nedostatok času do konca roka by takúto podobu pomoci seniorom jednoducho nestihli.

Navrhujú preto pomoc v podobe jednorazového finančného príspevku, ktorý má byť vyplatený už v novembri. Avšak na stole sú tri jeho varianty, ktoré je nutné v krátkom čase prerokovať, schváliť a hlavne uviesť do praxe. Aby sa stihol naplánovaný novembrový výplatný termín, na schválenie príspevku zostávajú tri týždne, preto ďalšie odkladanie rokovaní je neprípustné.

14. dôchodok

Výška jednorazového príspevku:

  • buď 150 eur pre všetkých dôchodcov rovnako, v celkovej sume 216 miliónov eur,
  • alebo suma od 50 do 200 eur v závislosti od výšky poberanej penzie a adresnosti pomoci, v celkovej sume 198,3 milióna eur,
  • alebo 70 % z výšky 13. dôchodku, ktorý bol vyplatený ešte v júli tohto roka, v sume od 35 eur po 210 eur, v celkovej sume 211,3 milióna eur.

Trinásty dôchodok zdvihol stravnú jednotku seniora o 1,60

 Čítaj tu

Body, ktoré čakajú v septembri na schválenie:

Text: Alena Kytková
Foto: Freepik.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button